En pressträff hölls igår där Jonas Bäckstrand sft generaldirektör för Statens Haveri Kommission informerade om den planerade undersökningen av Östersjöns botten runt M/S Estonia och det område där bogvisiret hittades.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/statens-haverikommission-haller-presstraff-om-nya-estoniadykningar?fbclid=IwAR1vY_oVChSkUSL_L1kt1wwJ7yStXjgKH0XBISm8UlDxI4cmGnCfyMXMtsg

SVT sände direkt från pressmötet men frågorna som ställdes av närvarande journalister fick vi inte höra till slut och reportern Johan Pisoni som fanns i studion, hans röst försvann plötsligt.

Nej, jag är inte konspiratorisk, jag vill bara förmedla den information som anhöriga och överlevare fick dagen innan vid videomötet. Statens haverikommission SHK har haft videomöte.

Här kommer SVT;s inslag: